Zdá se vám, že toto tvrzení je nesmysl? Povinné ručení je přece jen jedno. Pak čtěte dále a sami uvidíte.

Každý majitel auta musí mít uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, kterému nikdo neřekne jinak než povinné ručení. Neznamená to ale, že všichni mají stejné povinné ručení, že jim z něj plyne stejná ochrana a že za něj platí stejnou cenu.

„Limit mám spoustu mega, to musí stačit“

Nejnižší aktuálně povolené limity povinného ručení jsou 35/35 miliónů Kč. Co znamenají ta dvě čísla? První je limitem pro škody na zdraví a počítá se na každou zraněnou nebo usmrcenou osobu, druhý limit je limit škod na majetku a jde o celkovou výši škody. Zdá se vám to hodně?

Představte si, že způsobíte havárii s cisternou, jejíž obsah vyteče a znečistí půdu, náklady na sanaci škod mohou být obrovské. Nebo, že narazíte do kamionu, který je plně naložen drahou elektronikou, hodnota takového nákladu může být v dnešní době až nepředstavitelně vysoká.

Pozor na ušlý doživotní příjem

U škod na zdraví je nutné si uvědomit, že při vážných úrazech s celoživotními důsledky může být nutná celoživotní výplata ušlého příjmu a nákladů na překonání tohoto handicapu (léčení, bolestné, ztížení společenského uplatnění, úprava bydlení, regres zdravotním pojišťovnám atd.). Obzvláště u mladých osob s vysokými příjmy mohou částky vystoupat do nepředstavitelných výšin.

Pojišťovny toto vědí, a proto nabízejí i vyšší varianty povinného ručení – například 70/70 mil. Kč, 100/100 mil. Kč nebo třeba 140/140 mil. Kč. Rozdíl v pojistné ochraně je mnohonásobný a přitom rozdíl v ročním pojistném může být pouze několik set korun!

Škoda zaviněná ostatním, a co dál?

Pryč jsou již doby, kdy povinné ručení chránilo pouze ty, kterým způsobíte škodu vy. Spousta povinných ručení již umí chránit i vás a vaše auto. Stačí se podívat, jaká mají v ceně nebo za mírný poplatek připojištění.

A jaká připojištění jsou nejběžnější?

  • Pojištění čelního skla nebo všech skel
  • Pojištění zavazadel
  • Pojištění srážky se zvěří
  • Pojištění přírodních rizik (kroupy, povodně, vichřice…)
  • Pojištění škod způsobených zvířaty (např. známá překousání kabelů v motoru šikovnou kunou)
  • Pojištění odcizení vozidla
  • Pojištění náhradního vozu
  • Úrazové pojištění
  • a různé úrovně Asistenčních služeb

Díky připojištěním jste si schopni částečně suplovat havarijní pojištění a jeho výhody.

Vidíte ten rozdíl?

Vidíte, není to jen o porovnání dvou částek a srovnání, zda je povinné ručení levnější nebo dražší. Důležité je podívat se také mírně „pod povrch“ a zjistit, jak moc vás vlastně vaše povinné ručení chrání. A vězte, že pokud škoda nedej bože skutečně překoná limity vašeho povinného ručení, pojišťovna po vás bude náklady převyšující tuto částku vymáhat.

Zejména ti z vás, kteří máte povinné ručení uzavřeno již delší dobu, zbystřete, nahlédněte do svojí smlouvy k povinnému ručení a zjistěte, jak jste za svoje peníze chráněni.

Sdílet příspěvek na: